Hikayeni Yaz, Paylaş
Badem'e Danış - Online Canlı Destek
Madde Bağımlılığı ile Mücadele, ayaktan tedavi
Madde ve Alkol Bağımlılığı ile Mücadele
Alkol Bağımlılığı ile Mücadele, rehabilitasyon merkezi
Alkol Bağımlılığı ile Mücadele, Canlı Destek
BADEM , Madde bağımlılığı mücadele, ayaktea tedavi, danışma ve eğitim merkezi

Alkol ve Madde Kullanıcıları için Bilgiler

Tedavi Süreci Nasıl Gerçekleşir ?

Bağımlılık tedavisi uzun sürelidir. Kişinin maddeyi bıraktıktan sonraki 6. ayı, kısmen düzeldiği dönemdir. Madde kullanımının tekrar başlamaması için bireyin 1 yıl kadar tedaviye devam etmesi önemlidir. Bağımlılığın ömür boyu sürdüğünün farkında olunması gerekmektedir. Kişi hayat boyu tekrar kullanım konusunda risk altındadır.  Bu sebeple bireyin kendini tanıması, madde isteği ile baş etme yollarını öğrenmesi ve tekrar kullanmasına sebep olacak durumlarla mücadele etmede beceri kazanması gerekmektedir. Tedavi planı ise kişinin özelliklerine, kullandığı maddenin cinsine göre özelleşmektedir.

Tedavi Seçeneklerim Neler?
Detoksifikasyon; eroin gibi bazı maddeler ve yüksek alkol kullanımı kesildiğinde kişide ciddi fiziksel yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Bu yoksunluk belirtileri tıbbi bir müdahale gerektirir. Tedaviye başvuran kişinin önce bedeninin bu maddelerden arındırılması gerekmektedir.  Bu yöntemle kişide ortaya çıkan bu yoksunluk belirtileri kontrol altına alınmaktadır.
 
İlaç Tedavisi; doğrudan madde kullanmaya yol açan faktörleri ortadan kaldırma amaçlı değildir. Madde isteğini azaltmak, kullanım bırakıldığında ortaya çıkan yoksunluk belirtilerini azaltmak ya da madde kullanımına eşlik eden ruhsal rahatsızlıklara müdahale amaçlı kullanılır. İlaç tedavisi tek başına tedavi için yeterli değildir. Tedavinin bir parçasıdır. 
 
Terapi; tedavinin bir diğer parçası ise terapidir. Terapi ile bireyin; kendine dair farkındalığını arttırma, tekrar kullanmayı önlemeye yönelik riskli durumların önüne geçme, madde ve etkilerine dair bilgilendirme, madde isteği ve madde kullanımına neden olan etkenlerle baş etme hedeflenir.