Hikayeni Yaz, Paylaş
Badem'e Danış - Online Canlı Destek
Madde Bağımlılığı ile Mücadele, ayaktan tedavi
Madde ve Alkol Bağımlılığı ile Mücadele
Alkol Bağımlılığı ile Mücadele, rehabilitasyon merkezi
Alkol Bağımlılığı ile Mücadele, Canlı Destek
BADEM , Madde bağımlılığı mücadele, ayaktea tedavi, danışma ve eğitim merkezi

Alkol

Alkol Maddesinin Beyne ve Bedene Etkileri

Alkol; patates, tahıl, mısır, pirinç, meyve, şekerpancarı gibi bitkilerden elde edilebilir. Kimyasal adı etanoldür. Etanol vücutta asetaldehite dönüşür. Asetaldehit ise alkol gibi merkezi sinir sistemi ve organları zehirleyici bir maddedir. 

Alkol kullanımına bağlı davranışlar, kan-alkol düzeyine göre değişkenlik gösterir.

50-80 mg: Kişide keyifli bir hal, harekette bazı kusurlar görülür.

80-100 mg: Göz bebeklerinde oynama gerçekleşir.

100-200 mg: Yürümekte zorlanma, dengesizlik ve duygusal değişimler gözlenir. Bu duygusal değişimler; öfkelenme, ağlama vb şeklinde olabilir.

200-300 mg: Şaşkınlık, konuşmada bozulma ve unutkanlık görülür.

300-400 mg: Koma ve devamında ölüm gerçekleşir. 

Yoğun alkol kullanımı olan kimselerde ise bu tablo deliryuma kadar ilerleyebilir. Deliryumda kişi nerede olduğunu ve zamanı bilemez, tanıdığı kişileri tanıyamaz hale gelir. Hayaller görebilir. Dikkati ve hafızası bozulmuştur. Kişi deliryumdaysa yüksek ölüm riski vardır.

Alkolün Etkileri
Yoksunluk Belirtileri

 

Uzun süreli alkol kullanımı beyni olumsuz etkiler. Yoğun alkol kullanıcılarında hafızada ve dikkatte zayıflama görülmektedir.

Uzun süre alkol kullanımı; midede tahribata neden olarak reflü ve gastrit gibi mide hastalıklarına neden olur. Karaciğerde hasar meydana gelir. Sıklıkla kalp damar hastalıkları görülür. Cinsel istekte azalma ve iktidarsızlığa yol açar. 

Yoğun alkol kullanımı olan  kişilerde kansere yakalanma ihtimali artmaktadır. Hamile olan anne adaylarının alkol alması bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimini olumsuz etkilemektedir.

 

Terleme, titreme, mide bulantısı, baş ağrısı, uyku bozuklukları, kaygı, huzursuzluk, işitsel, görsel veya dokunsal algı yanılsamaları, kalp hızının artması, epileptik nöbetler, vücut ısısının yükselmesi