Hikayeni Yaz, Paylaş
Badem'e Danış - Online Canlı Destek
Madde Bağımlılığı ile Mücadele, ayaktan tedavi
Madde ve Alkol Bağımlılığı ile Mücadele
Alkol Bağımlılığı ile Mücadele, rehabilitasyon merkezi
Alkol Bağımlılığı ile Mücadele, Canlı Destek
BADEM , Madde bağımlılığı mücadele, ayaktea tedavi, danışma ve eğitim merkezi

Ekstazi (MDMA)

Ekstazi (MDMA) Maddesinin Beyne ve Bedene Etkileri

MDMA bir amfetamin türevidir. Ekstazi farklı kimyasal özelliklerde ve formlarda üretilmektedir. Ekstazi alındıktan sonraki 20-60 dk. içinde etkisini gösterir. Bu etki 4-6 saat süreyle devam eder. Kişide; uyku, yorgunluk, açlık ve susuzluk hislerini baskılayarak aşırı hareketliliğe neden olur. Amfetaminin etkisiyle; abartılı keyif hali, halüsinasyonlar, iştahsızlık, uyku ihtiyacının azalması, huzursuzluk, mide bulantısı, kramplar, kan basıncında ve kalp atışında artış, vücut ısısında artış, tek düze davranışlarda bulunma gibi ruhsal ve fiziksel değişimler görülür. Ekstazi etkisindeki kişide diğer kişilerle yakın olma isteği, iletişim kurma ihtiyacında ve güven duygusunda artış görülmektedir. Bu etkiler kişinin ruh haline göre değişkenlik göstermektedir.

Yüksek doz  kullanımı sonucu; kalp krizi, beyin kanaması, ateş, beyinde ödem oluşması sonucu ölüm gerçekleşebilmektedir.

 

Ekstazinin Etkileri
Yoksunluk Belirtileri

Boşluk hissi, yorgunluk, baş ağrısı ve dönmesi, çökkünlük, endişe, uyku ve yeme bozuklukları, gerçeklik algısında bozulma, paranoya, vücutta ağrılar