Hikayeni Yaz, Paylaş
Badem'e Danış - Online Canlı Destek
Madde Bağımlılığı ile Mücadele, ayaktan tedavi
Madde ve Alkol Bağımlılığı ile Mücadele
Alkol Bağımlılığı ile Mücadele, rehabilitasyon merkezi
Alkol Bağımlılığı ile Mücadele, Canlı Destek
BADEM , Madde bağımlılığı mücadele, ayaktea tedavi, danışma ve eğitim merkezi

Esrar

Esrar Maddesinin Beyne ve Bedene Etkileri

Temel etken maddesi Delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) olarak bilinmektedir. Bu madde, kullanımdan hemen sonra kişide keyif verici bir his yaratır. Esrar kullanımı kısa sürede etkisini gösterir. Bu etkiyle; yer ve zaman algısında bozulma, algıda değişiklik, endişeli ruh hali, göz bebeklerinde büyüme ve kızarma, dengesizlik,  kalp atışında hızlanma, sık idrara çıkma görülebilir. Aynı zamanda sosyal ortamlarda kullanımı; aşırı gülme ve konuşmaya neden olabilmektedir. Kullanımdan sonra kişi çok fazla yemek yeme ihtiyacında olabilir. Esrar kullanımı bazı kişilerde hem madde etkisindeyken hem madde kullanımından sonraki süreçte kısa süreli veya kalıcı olmak üzere şizofreni gibi bazı psikotik bozukluklara yol açabilir.

 

Esrarın Etkileri
Yoksunluk Belirtileri

Esrar, bilişsel yetilere verdiği tahribatla kişinin öğrenme süreçlerini olumsuz yönde etkiler. Bu durum kişinin entelektüel ve sosyal becerilerinde zayıflamaya ve yeni bir şey öğrenme kapasitesinde yeti yitimine yol açar.

Esrar kullanımı konsantrasyon kaybına yol açarak kişinin odaklanmasını zorlaştırmaktadır. Kişinin hafızasında zayıflamaya neden olmaktadır.

Esrar kullanımına bağlı psikotik bozukluklar gelişebilmektedir. Bazı kimselerde bu psikotik tablo kısa süreliyken, psikotik bozukluğa yatkınlığı olan kimselerde kalıcı olabilmektedir. Böyle bir durum gerçekdışı düşüncelere, seslere ve görüntülere neden olmaktadır. Örneğin; biri tarafından izlendiği düşüncesi, kendisine tuzak kurulduğu gibi inançlar.

Esrar kullanan kişilerde bir psikotik bozukluk olan şizofreni hastalığının gelişme riski, kullanmayanlara göre çok daha yüksektir.

Uzun süre esrar kullanımı kuru öksürük, farenjit, larenjit ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Akciğerlere verdiği tahribat sonucu akciğer kanserine yakalanma riskini arttırır.

 Uzun süreli esrar kullanımı testosteron yani erkeklik hormonu seviyesinde azalmaya neden olur.

Kusma, ishal, titreme, terleme, duygusal değişkenlik, kaygı, huzursuzluk, iştahta azalma, bulantı, düşünce dağınıklığı, alınganlık, sinirlilik, uykusuzluk, ateş, kan basıncında değişim, mide ve bağırsak rahatsızlıkları