Hikayeni Yaz, Paylaş
Badem'e Danış - Online Canlı Destek
Madde Bağımlılığı ile Mücadele, ayaktan tedavi
Madde ve Alkol Bağımlılığı ile Mücadele
Alkol Bağımlılığı ile Mücadele, rehabilitasyon merkezi
Alkol Bağımlılığı ile Mücadele, Canlı Destek
BADEM , Madde bağımlılığı mücadele, ayaktea tedavi, danışma ve eğitim merkezi

LSD

LSD Maddesinin Beyne ve Bedene Etkileri

LSD halüsinojen olarak sınıflandırılır. Yani kullanıcıda; gerçeklik algılarında bozulma yaratarak, gerçek gibi gözüken ama gerçekte olmayan imajları görmesine, sesleri duymasına ve dokunsal duyumlar algılamasına yol açar.

Etkisi bir saat içinde başlar. Takip eden 2-4 saat içinde en üst düzeye ulaşır ve 8-12 saat içinde sona erer. Halsizlik ve yorgunluk etkileri 24 saat kadar sürebilir. Vücutta titreme, yüksek tansiyon, beden ısısında artma, terleme ve görme bulanıklığına sebep olur. Algılar keskinleşir, çarpıklaşır ve kişide algı bozukluğu oluşur. Genellikle görsel olmakla beraber işitsel ve dokunsal halüsinasyonlar da oluşabilir. Kullanan kişide uygunsuz davranışlar ya da psikolojik değişiklikler gelişebilir. Muhakeme bozukluğu, paranoya, delirme korkusu ve panik yaşanabilir. Etkileri kullanıcının kişiliğine, ruhsal durumuna, maddenin alındığı çevreye ve alınan miktara göre değişiklik gösterebilir.

Bu maddelerin kullanımı ölüme neden olabilir. Ölüm daha çok yüksek tansiyon ya da beden ısısının artışından kaynaklanmaktadır. Yargılama yetisinin bozulması nedeniyle yaşanabilecek kazalarla da ölüm olabilir.

Yüksek dozlarda kullanıcıda hissizlik, kaslarda güçsüzlük ve titreme oluşur. Motor beceriler ve koordinasyon bozulur. Bazen nöbet ya da bulantı yaşanabilir.

LSD Etkileri

LSD etkisindeki kişinin duygu durumu sık sık değişir. Kullanıcı kendini huzursuz hissedebilir. LSD etkisindeki kişi davranışlarının nasıl sonuçlara yol açacağını ön göremez. Muhakeme edemez. Madde etkisindeki bazı kişiler uçma girişiminde bulunur.