Hikayeni Yaz, Paylaş
Badem'e Danış - Online Canlı Destek
Madde Bağımlılığı ile Mücadele, ayaktan tedavi
Madde ve Alkol Bağımlılığı ile Mücadele
Alkol Bağımlılığı ile Mücadele, rehabilitasyon merkezi
Alkol Bağımlılığı ile Mücadele, Canlı Destek
BADEM , Madde bağımlılığı mücadele, ayaktea tedavi, danışma ve eğitim merkezi
  • Madde ve Alkol Bağımlılığında Ayaktan tedavi, canlı destek

Hakkımızda

Sancaktepe Bağımlılık Danışma ve Eğitim Merkezi

BADEM Projesi

 

Son yıllarda halk sağlığını tehdit eden sağlık problemlerinden biri olan madde bağımlılığı  Türkiye’nin de gündeminde çokça yer almaktadır. Madde bağımlılığına yönelik ayakta tedavi, rehabilitasyon, danışma ve eğitim hizmetlerini bünyesinde bulunduran Sancaktepe Bağımlılık Danışma ve Eğitim Merkezi – BADEM, bu yönüyle bağımlılıkla mücadele konusunda Türkiye’de ilk proje olma niteliği taşımaktadır. İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Sancaktepe Belediye Başkanlığı tarafından ortaklaşa yürütülmekte olan BADEM projesi İSTKA tarafından mali olarak desteklenmektedir.

 

Proje kapsamında bağımlılıkla mücadeleye yönelik önleyici tedavi hizmetleri geliştirilerek, gençlere yönelik rehabilitasyon desteği sağlanacaktır. Merkeze gelmek istemeyen bireyler için; web sitesi üzerinden merkezde görevli uzman bir psikologdan doğrudan danışmanlık hizmeti alabileceği kolay erişilebilir hizmet sunucusu oluşturulmuştur. “BADEM’E BİR DANIŞ” adı ile hizmet veren bu platform üzerinden Sancaktepe ve çevre ilçelerle birlikte Türkiye genelinde bağımlılık konusunda sıkıntıları olan bireyler sorunlarına çözüm bulabileceklerdir.

 

Proje kapsamında ilçede çeşitli eğitim ve seminerler düzenlenilerek toplumda bağımlılıkla mücadele alanında bir farkındalık oluşturulması planlanmaktadır. Bu kapsamda; 3.000 aileye Benimle Güvendesin Eğitimleri verilerek, çocuklarını madde bağımlılığından nasıl korumaları gerektiği konusunda bilgi sahibi olmaları sağlanacaktır. Sancaktepe’de bulunan 19 mahallede bağımlıkla ilgili sıkıntı yaşayan bireylere danışma-yönlendirme hizmeti vermek üzere mahalle anneleri görevlendirilecek ve bağımlılık konusunda toplumsal dayanışmanın arttırılması sağlanacaktır.

 

Bağımlılık ile mücadele kapsamında ilçede farkındalık yaratmak adına 1. BADEM Bisiklet Şenliği gerçekleştirilerek, şenliklerde yarışmacı olarak katılan 20 çocuğa bisiklet hediye edilecektir. 84 Aile Hekimi ve 103 Rehber Öğretmen’e yönelik düzenlenecek Madde Kullanımı ile Mücadele Eğitimleri ile bağımlılıkla mücadelenin en temel ayağında hekimlerin ve öğretmenlerin aktif rol almalarını sağlayacaktır.

 

Sancaktepe Bağımlılık Danışma ve Eğitim Merkezi’nde ayaktan tedavisini sürdürmekte olan 80 gence, rehabilitasyon hizmetleri kapsamında mesleki ve yaşam becerileri eğitimleri verilerek gençlerin, sosyal hayata entegre olmaları desteklenecektir. 

 

Bu doğrultuda merkeze gelen gençlere Grafik ve Tasarımcılık Eğitimi, Aşçılık Eğitimi, Bahçıvanlık Eğitimleri ve Temel Yaşam Becerileri Eğitimleri verilecektir. Madde bağımlılığı nedeniyle toplumdan dışlanmış, iş gücü piyasasına girmekte zorluk çeken bireylerin, katıldıkları mesleki eğitimler sonrasında sertifika sahibi olarak iş gücü piyasasına girmeleri desteklenecektir.

 

Proje Paydaşlarımız;


Sancaktepe Belediyesi

Sancaktepe Kaymakamlığı

Sancaktepe İlçe Müftülüğü

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Sancaktepe İlçe Sağlık Müdürlüğü

Yeniden Eğitim ve Sağlık Derneği

Sancaktepe Toplum Sağlığı Müdürlüğü

Sancaktepe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü